זיכרון

זיכרון – אשווגנדה לשיפור הזיכרון והיכולת הקוגניטיבית

תאוריה

אשווגנדה הוא אחד הצמחים המרכזיים באיורוודה, שבו נעשה שימוש כנוירופרוטקטיבי, כנוגד סטרס ומרענן ובעל השפעה על מערכות גוף שונות כמו מערכת העצבים, המערכת האנדוקרינית ומערכת ייצור האנרגיה בגוף.
בזמן שהאשווגנדה משמש כתמיכה לפעילות המוח, עדיין נדרש מחקר קליני שיבדוק ויתאר את השפעת הצמח על שיפור הזיכרון והיבטים שונים בתפקוד הקוגניטיבי.

המחקר הזה מבקש לגלות את השפעתו של צמח האשווגנדה על הזיכרון, על תהליכי Visuo-spatial (תהליכים קוגניטיביים המתייחסים לזיהוי, שילוב וניתוח של מרחב וצורה חזותית, פרטים, מבנה ויחסים מרחביים ביותר ממיימד אחד), תפקוד ומיקוד בפעולות ניהול ומהירות עיבוד המידע.

פרמטרים

לכך נערך ניסוי אקראי, מבוקר פלאסבו וכפול סמיות, שכלל 50 מבוגרים בריאים מעל גיל 35.
הקריטריונים להדרה כללו פגיעה מתונה או חמורה בזיכרון, תנאים נוירופסיכיאטריים, הפרעות אנדוקריניות מתמשכות ומצבים רפואיים חמורים.
שימוש בכדורי נוטרופיקס (“כדורי חוכמה”), סמים המשפרים את הזיכרון או תרופות אלטרנטיביות, נאסרו לשימוש בזמן הניסוי.

חלק אקראי מהמשתתפים בניסוי קיבלו את תמצית שורש האשווגנדה (KMS-66) 300 מ”ג פעמיים ביון וחלק אקראי אחר קיבל פלאסבו, פעמיים ביום.

יעילות הפרמטרים בניסוי נבדקו על-ידי שימוש בציוני סולם WECHSLER  למדידת תחומי הזיכרון וההכרה. לא נמצאו כל הבדלים בין קבוצות הניסוי בפרמטרים החיוניים ובקו הבסיס.

התוצאות

לאחר 8 שבועות המשתתפים בניסוי שלקחו את האשווגנדה הראו:

 1. שיפור משמעותי במבחן בדיקת קשב מתמשך.
 2. שיפור ניכר בתפקוד ניהולי.
 3. טווח מרחבי – חלק מתפקוד הזיכרון שופר משמעותית.
 4. הזיכרון המיידי והכללי שופר משמעותית.
 5. הזמן למבחן ביצוע שבילים השתפר והראה שיפור במהירות עיבוד המידע.
 6. כל השינויים שדווחו בניסוי היו משמעותית סטטיסטית במשך 8 שבועות.
 7. לא נצפו כל אירועים שליליים והערכה הסובייקטיבית של סבילות הייתה מצוינת.

 

החוקרים סיכמו

החוקרים סיכמו: “צמח האשווגנדה יכול להיות יעיל בשיפור הזיכרון המיידי והזיכרון הכללי ובשיפור תפקוד ניהולי, בשיפור המיקוד ומהירות עיבוד המידע ללא תופעות לוואי”.

בעוד מדינות מפותחות רבות מתמודדות עם אתגר התמיכה באוכלוסייה המזדקנת, הרבה אנשים יכולים להיות מודאגים מירידה קוגניטיבית שיכולה להשפיע על בריאותם הנפשית. ההיסטוריה בשימוש בטוח ויעיל באשווגנדה, בתחום בריאות המוח, בשילוב תוצאות המחקר הראשוניות הללו, מעלה את האפשרות לביצוע מחקר קליני גדול יותר שיוודא את תפקידה של האשווגנדה בתמיכה הקוגניטיבית.       

Efficacy and Safety of Ashwagandha (Withania somnifera (L.) Dunal) Root Extract in Improving Memory and Cognitive Functions Choudhary, D., Bhattacharyya, S., & Bose, S. (2017). Journal of Dietary Supplements, 1-14. Chicago

 

אשווגנדה - כמוסות תמצית טבעונית ואורגנית

לחץ על התמונה, לרכישת האשווגנדה ב - 20% הנחה

אתם מוזמנים לשאול אותי כל שאלה שעולה לכם מקריאת הבלוג הזה. ואתם כמובן גם מוזמנים להגיב ולשתף את הבלוג כאן בהמשך העמוד. 

מאחלת לך בריאות מלאה !!!
שיר לויתן
שיר לויתן
נטורופתית והרבליסטית קלינית

פוסטים נוספים על האשווגנדה:

הרשמה לניוזלטר ולקבוצת הוואטס אפ של אלכימיסט

אנחנו מזמינים אותך להירשם לניוזלטר של אלכימיסט, בו תוכלו לקבל את המידע העדכני ביותר על פתרונות בריאות טבעיים למצבי בריאות רבים, הכוללים מחקרים וטיפים יעילים להשגת בריאות מרבית.
את כל ההדרכות האקסקלוסיביות, שנפרסם בבלוג הבריאות של אלכימיסט, תוכלו לקבל ישירות למייל שלכם או בקבוצת הוואטס אפ – בלוג הבריאות של אלכימיסט, אליה תוכלו להרשם כאן:

להרשמה לקבלת הבלוגים והעדכונים למייל שלכם, הירשמו כאן בטופס:

  אישור דיוור: מאשר לקבל את הבלוגים במייל

  רוצה לקחת את העניינים בידיים ולקבל ייעוץ בריאותי מקיף, הממוקד בך ?

  אנחנו רוצים להזמין אותך למלא את השאלון המיוחד שהכנו עבורך, בו תוכל לבדוק האם אתה סובל מאחד או יותר מהסימפטומים הבריאותיים הנפוצים, בהתאם לבדיקת הדם שלך. לאחר מילוי ושליחת השאלון, תוכל גם להתייעץ עם הנטורופתית שלנו, שיר לויתן, שתדריך אותך לגבי הדרכים היעילות ביותר להתמודדות טבעית ובריאה עם המצב.

  כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר.

  רשתות חברתיות

  פוסטים אחרונים

  הרשמה לניוזלטר

  רוצים ללמוד עוד על הרפואה הנטורופתית ועל סגולות צמחי המרפא ? הרשמו כאן בטופס לקבלת הניוזלטר השבועי:

   אישור דיוור: מאשר לקבל את הבלוגים במייל

   נושאים בבלוג

   פוסטים אחרונים

   למען הסר ספק, כלל התכנים באתר, לרבות המידע על המוצרים, ניתנים כסקירה כללית בלבד של גישות נטורופתיות נפוצות והם אינם מהווים תוכן רפואי, התווייתי או המלצה רפואית או תזונתית קלינית מוסמכת. כמו כן, המידע באתר אינו מיועד להנחות את הציבור או לשמש לגביו כהמלצה, הוראה או עצה לשימוש, לשינוי או להורדה של תרופה כלשהי ואין בו תחליף לייעוץ רפואי או תזונתי-קליני פרטני או אחר. נשים בהיריון, נשים מניקות, ילדים, אנשים החולים במחלות כרוניות והנוטלים תרופות מרשם – יש להיוועץ ברופא לפני השימוש בתוספי תזונה.