שלום אורח/ת, התחבר/י

אסטקסנטין – באילו תחומי בריאות הוא יכול לעזור לנו ?

‘נוגד חמצון’ הוא מונח שגור בלשוננו, אבל אנחנו לא תמיד מבינים לשם מה אנחנו צריכים אותו, ומה התועלת הבריאותית שלו. אז תנו לנו לעשות לכם קצת סדר בבלאגן, ולהכיר לכם את נוגד החמצון היעיל בעולם!

הקרוטנואידים, שמעתם עליהם? זו קבוצה של פיגמנטים אורגניים המצויים בטבע. הם אלה שבעצם נותנים לירקות ולפירות את הצבע שלהם, והם אלה שמספקים לגוף האדם נוגדי חמצון חזקים. התפקיד של נוגדי החמצון הללו הוא לווסת ולנטרל את ההשפעה המזיקה של הרדיקלים החופשיים שנוצרו בגוף כתוצאה מחשיפה לזיהומים, חיידקים ורעלים בסביבתנו.


כשהגוף חלש ופגיע, הרדיקלים החופשיים, אותן מולקולות לא יציבות הנוצרות במצב של חמצון, מתחילות לפגוע במבנים השונים של הגוף, ובכך עלולות להאיץ תהליכי זקנה ומחלות שונות, כמו: מחלות לב, אלצהיימר וסרטן. כדי להתמודד עם המצב הזה, עלינו לספק לגוף שלנו נוגדי חמצון שיבלמו את תגובת השרשרת הזאת.
אחד מנוגדי החמצון העוצמתיים, ונכון להיום העוצמתי והיעיל ביותר הוא האסטקסנטין. על פי מחקרים אחרונים, האסטקסנטין נספג בגוף בצורה מושלמת, לוכד רדיקלים חופשיים באפקטיביות רבה, מסייע להאיץ את הפעילות של נוגדי חמצון אחרים המצויים בגופנו, חזק פי 6,000 מוויטמין C ופי 800 מ-Q10, והוכח כבעל טווח רחב של יתרונות בריאותיים.


אסטקסנטין הוא בעצם קרטנואיד בעל פיגמנט אדמדם שמספק לתאים הגנה מעולה מפני חמצון ודלקת, ובכך מפחית את הסיכוי לפתח מחלות רבות. הוא מופק מאצה שנקראת המטוקוקוס פולאביס (Haemafoccous Pluvialis), דומה במבנה שלו לקרוטנואיד בטא קרוטן, ונחשב לרכיב הטבעי החזק ביותר במשפחת הקרוטנואידים!

שימושים באסטקסנטין

מח ומערכת העצבים
לאסטקסזנטין יכולת לעבור את המחסום דם-מוח (BBB) ועל כן הוא מסוגל לפעול באופן ישיר על תאי עצב. תכונות אנטי דלקתיות ונוגדות חמצון אלה מובילות לאפקט מגן על המוח ומערכת העצבים. אסטקסזנטין נמצא בשימוש במחלות ניווניות של המח כמו אלצהיימר ופרקינסון, ויש בו כדי לסייע בשיפור בהפרעות קוגניטיביות בקרב מבוגרים שהתלוננו על שכחה הקשורה לגיל.

 

לב וכלי דם
רמות גבוהות של שומנים וכולסטרול בדם מהוות גורם סיכון משמעותי למחלות לב וכלי דם. מחקרים מצביעים על כך שנטילה של אסטקסזנטין מפחיתה שומנים הנקראים טריגליצרידים ומגבירה רמות כולסטרול מסוג HDL (כולסטרול טוב) באנשים עם כולסטרול גבוה. נטילת אסטקסזנטין מפחיתה את רמות הכולסטרול הכלליות, את רמות כולסטרול LDL (כולסטרול רע) ורמות הטריגליצרידים באנשים עם שיעורי כולסטרול לא תקינים ובלתי מאוזנים. כמו כן, אסטקסזנטין משפר את תפקוד שריר הלב, את האלסטיות של כלי הדם ואת זרימת הדם. תודות לכך, הוא מסייע בהורדת הסיכון למחלות לב וכלי דם.

 

פעילות גופנית ומניעת פציעות
פעילות גופנית מוגברת מובילה להצטברות רדיקלים חופשיים ולחץ חמצוני הקשור בהתפתחות כאבי שרירים, חולשה ועייפות. אסטקסזנטין לוכד רדיקלים חופשיים באפקטיביות רבה והוא נחשב ליעיל בעניין זה אף יותר מקרטנואידים רבים אחרים. יכולותיו נוגדות החמצון מאפשרות לו לשפר את פעילות השרירים, להגביר סיבולת ולהפחית כאבים לאחר אימון גופני. כמו כן, אסטקסזנטין מסייע להתאוששות לאחר פעילות גופנית על ידי תמיכה בתהליכי תיקון שריר וייצור אנרגיה.

 

תהליכי שמירה וירידה במשקל
מחקרים הראו כי נטילת אסטקסזנטין מגבירה ניצול של שומנים בזמן אימונים גופניים ועל כן מובילה לירידה באחוזי השומן ותורמת לירידה במשקל. אסטקסזנטין מביא לירידה בשומנים מסוג טריגליצרידים ותורם להפחתת שומנים בדם. יש בו כדי להגביר תהליכי חילוף חומרים ולעכב עלייה במשקל. במחקרים רבים נמצא שכאשר נעשה שילוב בין נטילת אסטקסזנטין ופעילות גופנית, האפקט המתקבל מבחינת ירידה בשומן מתעצם עשרות מונים (גם בדיאטות רוויות שומן).

 

דלקות כרוניות (דלקת שקטה)
דלקות הן תגובות טבעיות (ורצויות) של מערכת החיסון כנגד מחוללי מחלה כגון זיהומים, פציעות או גירויים. מרבית הדלקות הן נקודתיות ואקוטיות (Infection), ועל כן חולפות עם פתרון המצב. אולם במידה שהגוף מתקשה להתגבר על מחוללי המחלה לחלוטין, יכולה להתפתח דלקת הנמשכת לאורך זמן. דלקת זו, הפועלת ללא הפסקה ועל “אש קטנה”, יוצרת נטל לא פשוט על הגוף. זוהי הדלקת הכרונית (Inflammation) אשר ההתמודדות עמה היא יומיומית.
דלקות כרוניות יכולות להיות קשורות למצבים שונים לרבות סרטן, מחלות לב, השמנה, מחלות דם, אסטמה, אלצהיימר, תסמונת המעי הרזי, דלקות פרקים ועוד. אסטקסזנטין, בתור נוגד חמצון בעל יכולות אנטי דלקתיות, עשוי להיות פתרון אפקטיבי לדלקות כרוניות שונות. יכולותיו נוגדות החמצון של האסטקסזנטין מאפשרות לו לבצע “רגולציה” של מערכת החיסון ובכך להביא להפחתה בדלקות כרוניות.

 

בעיות עיניים ושיפור נזקים ברשתית בעין

אסטקסזנטין ייחודי בכך שהוא עובר דרך מחסום הדם-מח ומחסום הרטינה. תכונות אשר מקנות לו חשיבות רבה בסיוע בטיפול בבעיות עיניים שונות. לדוגמה, ניוון מקולרי גילי (נק”ג) הוא מחלת עיניים הקשורה לגיל, אשר מאופיינת עם פגיעה במרכז הרשתית וכפועל יוצא מכך – פגיעה בראייה. זוהי מחלה הנחשבת, ביחד עם קטרקט, לסיבה השכיחה ביותר לאיבוד ראייה באוכלוסייה מעל גיל 50. 

מחקרים מראים כי נטילת אסטקסזנטין עשויה לשפר את הנזק במרכז הרשתית בקרב אנשים הסובלים מאיבוד ראייה המקושר לגיל מחמת ניוון מקולרי. יתרה מזו, בכל הנוגע להתמודדות עם ניוון מקולרי גילי, אסטקסזנטין נמצא יעיל באופן משמעותי גם ביחס לקרוטנואידים אחרים.
מעבר להתמודדות על נק”ג, אסטקסזנטין יעיל בסיוע לבעיות עיניים נוספות כגון מחלות עיניים דלקתיות, גלאוקומה, נאורופתיה סוכרתית, פגיעות בורידי העיניים, פגיעות בעורקי העיניים, בצקות במקולה שמקורן בציסטות ועוד.

 

שיפור תסמיני הפרעה בעיכול
תסמיני הפרעה בעיכול כוללים כאבי בטן, תחושת מלאות, צרבת ובחילה. חוקרים מצאו כי נטילה יומית של אסטקסזנטין עשויה להפחית תסמינים בקרב אנשים עם הפרעה בעיכול. נראה כי ההשפעה המיטבית מתרחשת אצל מטופלים עם הפרעת עיכול שמקורה בהדבקה בחיידק הליקובקטר פילורי (חיידק שכיח מאוד בגיל המבוגר המהווה גם גורם סיכון לסרטן הקיבה).

 

התמודדות עם אי-פוריות גברית
כ-15% מהזוגות המנסים להיכנס להיריון לא יצליחו לעשות זאת באופן ספונטני, והסיבה במחצית מהמקרים נובעת מהפרעות בפוריות הגבר. אי פריון גברי הנה תופעה הפוגעת בכ-7% מהגברים והגורמים לה יכולים להיות גנטיים, הורמנליים, התנהגותיים (למשל, עישון) ועוד. חוקרים מצאו כי נשים עם בני זוג הסובלים מאי-פוריות גברית הנוטלות אסטקסזנטין בעלות סיכוי מוגבר להיכנס להיריון.

 

הפחתת תסמינים של גיל המעבר
גיל המעבר בנשים מתחיל עם היפסקות המחזור החודשי בעקבות ירידה בהורמונים נשיים. הגיל הממוצע בו מפסיק המחזור בנשים בישראל בו הנו 48-49. לגיל המעבר תסמינים רבים כגון גלי חום, הזעה מוגברת, כאבי מפרקים, שינויים במצב הרוח והפרעות בשלפוחית השתן. נטילה של אסטקסזנטין באופן יומי הראתה הפחתה של תסמינים רבים של גיל המעבר.

 

הקלת דלקת מפרקים שגרונית
דלקת מפרקים שגרונית הנה מחלה אוטואימונית הפוגעת לרב במפרקים קטנים של אצבעות כף היד והרגל, אך גם מפרקים נוספים יכולים להיפגע. תסמיני המחלה הינם כאב, אודם ונפיחות במפרקים הפגועים. מחקרים מצאו כי נטילה של מוצרים המשלבים אסטקסזנטין מפחיתה כאבים ומשפרת את התחושה ואורח חייהם של חולים בדלקת מפרקים שגרונית.

 

הפחתת נזקי שמש ושיפור קמטי העור
אצות הים המייצרות את הקרוטנואיד אסטקסזנטין עושות זאת לפי המחקר בשביל להגן על עצמן מפני קרינת השמש ומפני עודף קרינה אולטרה סגולה (Ultra-violet הידועה גם כ-UV). מנגנון הגנה זה הטמון באסטקסזנטין יכול לסייע גם לבני אדם מפני כוויות השמש, ובפרט במדינה כמו ישראל.
כידוע, קרינת השמש פוגעת בעור ומהווה את הגורם המרכזי להזדקנות שלו. אסטקסזנטין מפחית נזקים עוריים הנגרמים על ידי השמש ונטילתו מסייעת בהפחתת אדמומיות ויובש של העור הנגרמים על ידי קרני UV. כמו כן, נטילת אסטקסזנטין משפרת את הלחות וההזנה של העור, משפרת את האלסטיות של העור הנפגעת מנזקי השמש ומפחיתה קמטים בקרב נשים וגברים כאחד.

לרכישת האסטקסנטין - לחץ כאן
רוצים להתייעץ איתנו בוואטס אפ או בצ'ט באתר או בטלפון ?
השאירו פרטים בצ'ט באתר (בתחתית העמוד בצד שמאל). או שלחו הודעת וואטס אפ (כפתור ירוק בצד ימין). או התקשרו אלינו לטלפון: 054-5555206.

הירשמו לניוזלטר השבועי של אלכימיסט

רוצים ללמוד עוד על הרפואה הנטורופתית ועל סגולות צמחי המרפא ? בין אם אתם מטופלים כיום, או שאתם מעוניינים במעבר לבריאות טבעית, אתם מוזמנים להירשם לניוזלטר השבועי של הנטורופתית וההרבליסטית קלינית שיר לויתן.

שיר לויתן היא שותפת הבריאות האמינה שלכם. אם תחליטו להירשם לניוזלטר, תהיה לכם גישה למומחיות הענפה של שיר לויתן. הניוזלטר שלה מהווה השלמה מושלמת לתכניות הטיפול הנטורופתית שלכם. וההרשמה חינם!

בכל שבוע תקבלו את המידע העדכני ביותר על מגוון רחב של נושאי בריאות, כולל רפואה נטורופתית, שימוש נכון בצמחי מרפא, תוספי תזונה ועוד. כמו כן, תלמדו על פתרונות בריאות טבעיים למצבי בריאות רבים, ויהיו גם טיפים יעילים להשגת בריאות מרבית.

מיד בתום ההרשמה לניוזלטר תקבלו למייל את המדריך לאורח חיים בריא – עקרונות התזונה הנטורופתית ומתכונים, שנכתב על ידי שיר לויתן ושיוכל להוות את תחילת או המשך המסע שלכם לבריאות הטבעית.

הרשמה לניוזלטר - לקבלת הבלוגים וחדשות הבריאות למייל

  אישור דיוור: מאשר לקבל את הבלוגים במייל

  קבלת ייעוץ בריאותי און ליין

  למילוי שאלון און ליין, שבו תפרט באילו נושאי בריאות תרצה ייעוץ מותאם משיר לויתן, נטורופתית והרבליסטית קלינית.

  בלוג הבריאות של אלכימיסט

  כניסה לבלוג שלנו בו תוכלו לקבל מידע וטיפים לשיפור הבריאות ואיכות החיים.

  חנות מוצרי אלכימיסט

  כניסה לחנות עם כל מוצרי הבריאות הטבעיים במחירים הכי משתלמים.

  המידע בעמוד זה מובא לידיעתכם באופן כללי, אינפורמטיבי ולימודי בלבד, אינו התוויתי או רפואי, ולכן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לייעוץ רפואי אישי או לבדיקה וטיפול רפואיים הולמים. על חולים להתייעץ באופן אישי עם רופא מומחה, המכיר את ההיסטוריה הרפואית על מנת למצוא עבורם ולהמליץ בפניהם, על דרך טיפולית המתאימה למחלתם.
  המידע הכתוב בעמוד זה מסתמך על גישות של הרפואה העממית ואינו מהווה המלצה רפואית מוסמכת, הנחייה, המלצה או עצה לשימוש, שינוי או הורדה של תרופה כלשהי, ואין בו תחליף לייעוץ רפואי. נשים בהיריון, מניקות, ילדים והנוטלים תרופות מרשם – יש להיוועץ ברופא לפני השימוש בתוספי תזונה.

  כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *