קנדידה – 4 מיתוסים מובילים על הקנדידה

יש כל כך הרבה נקודות מבט שונות על מורכבותה המיוחסת של הקנדידה.
שלבו זאת עם העובדה שרופאים רבים עדיין אינם מודעים לחוסר האיזון במעיים שנגרם על ידי הקנדידה, וזה רק מקשה עלינו יותר להבין מהי בדיוק הקנדידה ואיך היא משפיעה על בריאותנו.

בפוסט הזה אני הולכת להתמקד במספר מיתוסים שניתן לייחס לקנדידה.
האם הקנדידה משפיעה רק על אנשים עם מערכת חיסון מוחלשת במיוחד ?
האם הקנדידה שחיה ושוכנת בדרכי המעי שלנו היא תמיד דבר רע ?
האם הקנדידה זקוקה לסביבה חומצית כדי לשרוד ?
המשיכו לקרוא כדי לגלות !

הינה 4 המיתוסים המובילים על קנדידה:
מיתוס מס’ 1: קנדידה משפיע רק על אנשים עם מערכת חיסונית מוחלשת.
מיתוס מס’ 2: זיהומי שמרים מופיעים רק על העור.
מיתוס מס’ 3: קנדידה זקוקה ל- pH חומצי כדי לשרוד.
מיתוס מס’ 4: אנחנו צריכים לחסל את הקנדידה לחלוטין כדי להרגיש טוב יותר.

מיתוס מס’ 1: קנדידה משפיע רק על אנשים עם מערכות חיסונית מוחלשת.
אחת התגובות השכיחות ביותר מצד רופאים, כשהם נשאלים על חוסר איזון במעיים כמו קנדידה, היא ש”זה משפיע רק על חולים עם מערכת חיסון מוחלשת. אין לך מה לדאוג.”
למרבה הצער, זו לא האמת המלאה. בואו נבדוק תחילה מאיפה נובעת אי הבנה זו, ואז נסתכל כיצד הקנדידה עדיין יכולה להשפיע, גם על אנשים עם מערכת חיסון בריאה יחסית.

ישנם מחקרים רבים שבדקו זיהומים פתוגניים בקנדידה אלביקנס. אך רבים ממחקרים אלה נערכו בבית חולים, והם בחנו באופן ספציפי מצב מסכן חיים המכונה קנדידמיה. זה קורה כאשר שמרי הקנדידה נכנסים לזרם הדם שלנו ומנצלים אותו להתפשטות מהירה באיברי גופנו.

קנדימיה הוא מצב חמור ביותר, אך הוא גם נדיר מאוד. זה קורה בדרך כלל אצל חולים שמערכת החיסון שלהם נפגעה קשות. זה יכול להיות חולה סרטן שעובר כימותרפיה, או מישהו עם HIV / איידס. ואכן רובנו לא צריכים לחשוש מהקנדימיה.

אבל זה לא אומר שהקנדידה לא מהווה בעיה. למרות שמערכת החיסון והקרום במעי שלנו, בדרך כלל ימנעו את התפשטותה לזרם הדם שלנו, הקנדידה בהחלט יכולה לגרום לנו לכל מיני בעיות בריאות, במעיים ובמערכת העיכול שלנו. ישנם מספר גורמים שעלולים לגרום לצמיחת יתר של הקנדידה. דוגמאות לכך הן תזונה עשירה בסוכר, מתח ואנטיביוטיקה. לעתים קרובות, שניים או יותר מהגורמים הללו נראים יחד. לכולם יש אפשרות לשנות באופן משמעותי את הסביבה במעי שלנו, ולאפשר לפתוגן כמו הקנדידה לנצל לרעה את המצב.

קיים גם בלבול מסויים לגבי תסמונת המעי הדולף. אנו מדברים לפעמים על איך הפרעות במעיים כמו צמיחת יתר של קנדידה עלולה להוביל ל”מעי דולף”, וכיצד זה יכול לגרום לאלרגיות ותופעות אחרות. זה נכון, אבל חשוב להבין שתאי הקנדידה עצמם, בדרך כלל לא ישרדו זמן רב בזרם הדם שלנו. מה שבאמת בורח מהמעיים שלנו אלו דברים כמו חלקיקי מזון לא מעוכלים ותוצרי הלוואי המטבוליים של הקנדידה.

אז מה עלינו לומר אם הרופא שלנו אומר לנו שאין לנו מערכת חיסון מוחלשת או לא תקינה, ולכן לא יכול להיות לנו גידול יתר של קנדידה ? הזכירו לו או לה שאפילו מערכת חיסון מוחלשת מעט, עדיין יכולה להוביל לחוסר איזון במעיים כמו קנדידה, במיוחד בשילוב עם אנטיביוטיקה וכי פתוגנים במעיים שלך יכולים להיות בעלי השפעות בריאותיות משמעותיות, מבלי להימלט בהכרח לזרם הדם שלנו.

מיתוס מס’ 2: זיהומי שמרים מופיעים רק על העור.
כשאנשים מדברים על דלקות פטרייתית, לרוב הם מתייחסים לזיהומי פטרת בנרתיק, או קנדידיאזיס בנרתיק. זה, כמובן, תקף רק לנשים. אבל האמת היא כי צמיחת יתר של קנדידה יכולה להשפיע על גברים ונשים כאחד מבלי לגרום לתסמינים כמו זיהומים חיצוניים פטרייתיים. למעשה, בעיות קנדידה במעיים נפוצות הרבה יותר מזיהומי פטרת בלבד בעור. בואו נסתכל.

קנדידה אלביקנס הוא פתוגן המנצל הפרעה באיזון המיקרואורגניזמים במעיים. איזון זה של ‘פלורת המעיים’ הוא חלק מכריע במערכת החיסון ובבריאות העיכול שלנו, אך הוא יכול בקלות להיפגע בתקופות של לחץ או לאחר שימוש ממושך באנטיביוטיקה. כאשר האיזון הזה נפגע, המושבות של קנדידה אלביקנס מסוגלות להתרחב במהירות עד שהן שולטות בחלק גדול מהמעיים שלנו.

לכ 80% מאיתנו יש קנדידה אלביקנס במעיים, אבל זה בדרך כלל לא מהווה בעיה. זהו אורגניזם שיכול להתאושש בצורה מופלאה, ולכן אם נרצה לחסל אותו, לחלוטין זה כמעט בלתי אפשרי.
באופן כללי, זה הופך לבעיה רק כאשר הוא הופך לצורתו הפטרייתית. כדי לקבל הקלה, המפתח הוא למנוע ממנה לעבור מצורת השמרים שלה ולתת למערכת החיסונית שלנו את התמיכה הנחוצה לה, כדי לשמור עליה תחת שליטה. נוכל לעשות זאת בעזרת שילוב של דיאטה, פרוביוטיקה, ונוגדי פטריות.

זיהומי פטרת חיצוניים אצל גברים ונשים קשורים לעיתים קרובות לגידול פנימי של קנדידה במעיים.
אותם שינויים סביבתיים התומכים בקנדידה אלביקנס במעיים, יכולים גם הם לתמוך בה בעור. כדי לחסל את זיהום הפטרייתי שלנו לתמיד (ולמנוע ממנו לחזור) עלינו לשקול לבצע את השינויים בתזונה ובאורח החיים, שאני מציעה בתכנית הדיאטה לקנדידה שלנו.

מיתוס מס’ 3: קנדידה זקוקה ל- pH חומצי כדי לשרוד.
יש הרבה דיבורים על כך שדיאטות אלקליין (בסיסיות) יכולות לשפר את בריאותנו, וחלק ניכר ממנו מוצדק. האמת היא שרובנו צורכים יותר מדי מזונות חומציים. אכילת מזון בסיסי יותר (כמו ירקות ופירות דלי סוכר) היא דרך נהדרת לשפר את בריאותנו.

עם זאת, טיפול בקנדידה אלביקנס דורש מבט ניואנסי ומדוייק יותר על איזון ה- pH. האורגניזם הפתוגני של הקנדידה יכול להסתגל להפליא, ולמעשה יכול לשרוד בסביבות חומציות ובסיסיות. בסביבות חומציות מדובר בשמרים הצומחים לאט. בסביבות אלקליין (בסיסית) הוא הופך לפטרייה אגרסיבית יותר. צורה פטרייתית זו מגדלת חוטים ארוכים, המכונים hyphae, המסייעים לה להתפשט במעיים ולהחליש את דפנות המעי.

במילים אחרות, סביבה בסיסית במעיים שלנו היא חדשות רעות. הפיכת המעיים לבסיסיים יותר עשויה להוביל לתוצאה של עידוד גדילתה של פטריית הקנדידה. זו הסיבה שחלק מ’תרופות הקנדידה’, למשל משקאות עם אבקת סודה לשתיה, אינם רעיון טוב כל כך.

הבלבול נוצר מכיוון שחלקים שונים בגופנו דורשים רמות pH שונות. לאדם בריא תהיה סביבה חומצית בבטן ובמעיים, ו- pH מעט בסיסי בדם סביב 7.4. גם רקמות גופו יהיו מעט בסיסיות.

אז מה המשמעות של דיאטה אנטי קנדידה ? להימנע מבשרים אדומים, מכיוון שהם מייצרים אמוניה בסיסית כאשר הם מתעכלים במעיים שלנו. חשוב להתרחק מג’אנק פוד. והכי חשוב, לאכול הרבה ירקות. לסובלים מקנדידה יש סביבת מעיים בסיסית יתר על המידה ורקמות חומציות. לאורך זמן, תזונה בריאה ומאוזנת תעזור להחזיר את ה- pH והמאזן המיקרוביאלי הנכון, בכל אחד מהאזורים הללו.

מיתוס מס’ 4: אנחנו צריכים לחסל את הקנדידה לחלוטין כדי להרגיש טוב יותר.
כבר הזכרתי שלרובנו יש רמה מסויימת של קנדידה אלביקנס במעיים. יתכן שיש לנו שם גם סוגים שונים של שמרים. אך בדרך כלל אלה לא הופכים לבעיה, עד ששינוי סביבתי כלשהו מאפשר להם לגדול. לרוב אנו יכולים להתקיים איתם ללא שום בעיה.

באותה מידה, כאשר אנחנו מטפלים בקנדידה, זה יהיה לא מציאותי לצפות שנוכל לחסל לחלוטין את כל תאי הקנדידה. למעשה, טיפול מחץ כזה יכול להיות טראומטי ומזיק לשאר פלורת המעיים שלנו. קיומה של אוכלוסייה קטנה של קנדידה אלביקנס במעיים שלנו, זה לא בהכרח דבר רע.

כשקנדידה מתחילה לצאת משליטה, זה בגלל שהיא עברה לצורת הפטרייה שלה. לכן אחת המטרות המרכזיות של הטיפול הנכון בקנדידה היא למנוע את המצב הזה. המשמעות היא הגבלת כמות הסוכר הזמינה למושבות הקנדידה, ושמירה על סביבה בריאה וחומצית במעיים.

אסטרטגיה נוספת וחשובה באמת היא לחזק את המערכת החיסונית שלנו. הוספת חיידקים פרוביוטיים איכותיים למעיים שלנו, תעשה זאת. לעולם אל תשכחו שהמעיים שלנו מהווים חלק גדול ממערכת החיסון שלנו. על ידי השבת האיזון של המיקרואורגניזמים וויסות רמת ה- pH, אנחנו יכולים לעזור למערכת החיסונית שלנו לשמור על הקנדידה תחת שליטה ולהשאיר אותה בצורת השמרים שלה.

האמת היא שאם יש לנו כמות קטנה יחסית של קנדידה אלביקנס במעיים, זה לא יגרום לנו להרגיש חולים. לכן עלינו לשאוף להפחית את המושבות של הקנדידה לרמה הניתנת לניהול, תוך תמיכה במערכת החיסון שלנו עם תזונה נכונה, פרוביוטיקה וצמחי מרפא תומכים.

אתם מוזמנים לשאול אותי כל שאלה שעולה לכם מקריאת הבלוג הזה. ואתם כמובן גם מוזמנים להגיב ולשתף את הבלוג כאן בהמשך העמוד. 

מאחלת לך בריאות מלאה !!!
שיר לויתן
שיר לויתן
נטורופתית והרבליסטית קלינית

אם את סובלת מתסמיני הקנדידה המטרידים, יש לנו בשבילך תוכנית דיאטת קנדידה מיוחדת, הכוללת תזונה נכונה למצבי קנדידה ומוצרים טבעיים מיוחדים שיעזרו לך להיפטר מהקנדידה אחת ולתמיד. לפרטים על התוכנית לחצי כאן:

פוסטים נוספים על קנדידה:

הרשמה לניוזלטר ולקבוצת הוואטס אפ של אלכימיסט

אנחנו מזמינים אותך להירשם לניוזלטר של אלכימיסט, בו תוכלו לקבל את המידע העדכני ביותר על פתרונות בריאות טבעיים למצבי בריאות רבים, הכוללים מחקרים וטיפים יעילים להשגת בריאות מרבית.
את כל ההדרכות האקסקלוסיביות, שנפרסם בבלוג הבריאות של אלכימיסט, תוכלו לקבל ישירות למייל שלכם או בקבוצת הוואטס אפ – בלוג הבריאות של אלכימיסט, אליה תוכלו להרשם כאן:

להרשמה לקבלת הבלוגים והעדכונים למייל שלכם, הירשמו כאן בטופס:

  אישור דיוור: מאשר לקבל את הבלוגים במייל

  רוצה לקחת את העניינים לידיים ולטפל בקנדידה באופן טבעי?

  אנחנו רוצים להזמין אותך למלא את השאלון המיוחד שהכנו עבורך, בו תוכלי לבדוק האם את סובלת מאחד או יותר מהסימפטומים המלמדים על קנדידה מוגברת בגופך. לאחר מילוי ושליחת השאלון, תוכלי גם להתייעץ עם הנטורופתית שלנו, שיר לויתן, שתדריך אותך לגבי הדרכים היעילות ביותר להתמודדות טבעית ובריאה עם הקנדידה.

  כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר.

  רשתות חברתיות

  פוסטים אחרונים

  הרשמה לניוזלטר

  רוצים ללמוד עוד על הרפואה הנטורופתית ועל סגולות צמחי המרפא ? הרשמו כאן בטופס לקבלת הניוזלטר השבועי:

   אישור דיוור: מאשר לקבל את הבלוגים במייל

   נושאים בבלוג

   פוסטים אחרונים

   למען הסר ספק, כלל התכנים באתר, לרבות המידע על המוצרים, ניתנים כסקירה כללית בלבד של גישות נטורופתיות נפוצות והם אינם מהווים תוכן רפואי, התווייתי או המלצה רפואית או תזונתית קלינית מוסמכת. כמו כן, המידע באתר אינו מיועד להנחות את הציבור או לשמש לגביו כהמלצה, הוראה או עצה לשימוש, לשינוי או להורדה של תרופה כלשהי ואין בו תחליף לייעוץ רפואי או תזונתי-קליני פרטני או אחר. נשים בהיריון, נשים מניקות, ילדים, אנשים החולים במחלות כרוניות והנוטלים תרופות מרשם – יש להיוועץ ברופא לפני השימוש בתוספי תזונה.