סטרס גבוה – כיצד אשווגנדה משפיעה לטובה ?

כיום, יותר מאי פעם, חווים אנשים רבים סטרס ומתח במהלך חייהם.
מאז 2007, עורכת האגודה הפסיכולוגית האמריקאית סקר למדידת רמות סטרס במדינה.
בשנת 2017, כמעט מחצית מהנשאלים חוו חסך שינה, בעוד ש-75% דיווחו על תסמינים הקשורים במצבי סטרס כמו עצבנות, רגישות יתר ועייפות.
בסקר אחר של האגודה, חלה עלייה של 40% בדיווחי אמריקנים על תחושת סטרס וחרדה בשנת 2018 בהשוואה לשנה הקודמת.
ממצאי הסקר מצביעים על קשר גוף-נפש הבא לידי ביטוי ב”השלכות הפיזיות והרגשיות של מצבי סטרס”.

תגובת “לחימה או מנוסה” (Fight or Flight) קיימת במערכת העצבים הסימפתטית של הגוף, בעוד שמערכת העצבים הפארא-סימפתטית אחראית על “מנוחה ועיבוד” (Rest and Digest).
שתי מערכות אלו מהוות את מערכת העצבים האוטונומית, מערכת הטייס האוטומטי שלנו, המאפשרת תפקודים כמו נשימה ועיכול. בכל הקשור למניעת סטרס אנושי, מערכת העצבים הסימפתטית היא דוושת הגז ומערכת העצבים הפארא-סימפתטית היא הבלמים.

התגובה הראשונית של הגוף כשיש סטרס היא הזרמת ההורמון אפינפרין או אדרנלין, לזרם הדם.
השלב השני כולל את ציר ההיפותלמוס-בלוטת יותרת המוח-בלוטת יותרת הכליה (HPA) שבסופו של דבר מוביל להפרשת הקורטיזול מבלוטת יותרת הכליה (אדרנל).

לאחר שהסטרס מתפוגג, מערכת העצבים הפאראסימפתטית נכנסת לפעולה על מנת לתקן את הגוף ולשקמו. המערכת נעה כל הזמן בקצב מסחרר, מה שהופך את מצב ההומאוסטזיס לקשה מאוד להשגה.
סטרס ולחץ כרוני ממושך עשויים לגרום לגוף להגיב בדרכים שונות. בין היתר, הוא עשוי לדכא את המערכת החיסונית, לשבש את העיכול, את השינה ועשוי להוביל לתוצאות בריאותיות חמורות כמו מחלות לב וכלי דם, סוכרת, השמנת יתר וסרטן.

השימוש בצמחי מרפא להרגעה קיים כבר בכתבים מימי הרפואה העממית והמסורתית, וגם כיום, ברפואה המודרנית אנשים רבים פונים לרפואה הטבעית במטרה למצוא מזור לסטרס היומיומי.
ישנם גם רופאים קונבנציונליים הממליצים על לקיחה של צמחי מרפא מיועדים.

הצמח המוביל מגיע מהמסורת האיורוודית ונקרא: Withania somnifera ובשמו העממי: “אשווגנדה”, ומיוחסת לו היכולת לסייע לציר ה-HPA להאט את פעילותו ולהחזיר את הגוף להומאוסטזיס (איזון). הצמח שייך למשפחת הסולניים וגדל במזרח התיכון, באפריקה ובהודו. שורש הצמח נחשב לאחד מצמחי המרפא החשובים ברפואה ההודית המסורתית (איורוודה) ומכונה גם “הג’ינסנג ההודי”, וזאת מכיוון שנמצא בשימוש למעלה מ-5000 שנים לטיפול במצבי סטרס, חולשה ותשישות. פירוש השם – אשווגנדה הוא “ריח של סוס”. ישנה אמונה שאם אדם ייטול את הצמח זה יקנה לו את העוצמה, החיוניות והחוזק של הסוס.

השימוש הרפואי במצבי סטרס, נעשה בשורש הצמח אשר משמש כאדפטוגן – משפר את העמידות ויכולת ההסתגלות.
לצמח השפעה על בלוטת האדרנל (יותרת הכליה) והוא משפר את התגובה שלה במצבים של סטרס מתמשך. השחיקה של האדרנל גורמת לירידה בעמידות הטבעית של הגוף, ומסיבה זו עלולות להופיע בעיות רפואיות שונות. 

הצמח מכיל ספונינים טריטרפנואידיים שהמבנה שלהם דומה למבנה של הורמוני האדרנל, לדוגמא קורטיזול, ויש להם השפעה תומכת ומאזנת על הבלוטה.
ברפואת הצמחים המודרנית מיוחסת לשורש עוצמת פעילות מתונה והוא מקובל מאד לחיזוק פיזי, מנטלי עם תמיכה במערכת העצבים ובמערכות פנימיות נוספות של הגוף.
כל זאת ועוד תורם להגביר את יכולתו של הגוף להתמודד עם מצבים משתנים.
בשנים האחרונות ישנה תמיכה מדעית כי הצמח מסייע לשפר את יכולת הגוף להתמודד עם סטרס ולהפחית את השפעותיו ההרסניות, וזאת ע”י תמיכה באדרנל ובמערכת החיסון.
בנוסף, במחקרים שנערכו על הצמח נמצא שביכולתו להגביר מדדי פוריות בגברים, לסייע באנמיה ולשפר תפקודים פיזיולוגים לאחר פעילות גופנית.
הצמח יוצר איזון בגוף ע”י יצירת מצב של הומאוסטזיס.

בדו”ח שסקר 4 מחקרים בין 1980 ל-2008 שבחנו את פעילות האשווגנדה, נמצא כי  אשווגנדה מגבירה באופן משמעותי את ייצור ההמוגלובין, את ספירת תאי הדם האדומים, משפרת את היציבה ומגבירה את תכולת המלנין בשיער. כמו כן, היא מפחיתה את רמת הכולסטרול בסרום והמשקעים האריתרוציטיים, משפרת את הביצועים המיניים בקרב הגברים ומונעת בריחת סידן בציפורניים. השימוש בצמח גם שיפר את הערנות ואת מצב המודעות, את מהירות
התגובה ואת דפוסי השינה.

לאשווגנדה פעולה כפולה של רוגע ואנרגיה, המשפיעה גם במצבי סטרס. לעתים קרובות אנרגיה נמוכה נובעת מעודף מחשבות וסטרס המעלה את רמות הקורטיזול. הוכח כי אשווגנדה מסייעת בוויסות רמות הקורטיזול, ובכך מפחיתה את השפעות המתח השליליות ובמקביל נותנת לך אנרגיה.

במחקר שנערך ב-2015 ובחן את השפעות האשווגנדה על סטרס ולחץ באמצעות פורמולת KSM-66 בטווח מלא, מצאו החוקרים תוצאות ניכרות הן במדדי סטרס ומתח אובייקטיביים וסובייקטיביים כאחד.
המחקר האקראי שנערך בסמיות כפולה ועם קבוצת ביקורת, כלל 64 נבדקים וארך שמונה שבועות.
משתתפים חוו ירידה של 28% ברמות הקורטיזול במהלך אותה תקופה.
בנוסף, אשווגנדה הביאה להפחתה של 44% במדרג המתח הנצפה והפחיתה את שיעור הדיכאון, החרדה והמתח ביותר מ- 70%.

ג’ין ברונו, בעל תואר שני במדעים, חבר באגודת המטפלים בצמחי מרפא (AHG) ומרצה למדעי התזונה במכללת הנטינגטון למדעי הבריאות, ציין כי: “האשווגנדה מסייעת להפחית את השפעות המתח על הגוף.”
ברונו ציין כי ממצאי מחקר ישן שנערך תוך שימוש בסמיות כפולה וקבוצת ביקורת על השפעות האשווגנדה על חרדה, הצביעו על תוצאות חיוביות בקרב כ-88% מהמשתתפים ע”פ דירוג החרדה של המילטון.
למעשה, סקירה שיטתית של 5 מחקרים קליניים, כולל ניסוי KSM-66 לעיל, מצאה כי 4 מתוך 5 המחקרים הגיעו לאותה מסקנה: שימוש ב- Withania somnifera הביא לשיפור גדול בדירוגים באופן משמעותי – מאשר השימוש בפלצבו בכל הקשור למדדי חרדה, סטרס או מתח.

אתם מוזמנים לשאול אותי כל שאלה שעולה לכם מקריאת הבלוג הזה. ואתם כמובן גם מוזמנים להגיב ולשתף את הבלוג כאן בהמשך העמוד. 

מאחלת לך בריאות מלאה !!!
שיר לויתן
שיר לויתן
נטורופתית והרבליסטית קלינית

אשווגנדה - כמוסות תמצית טבעונית ואורגנית

לחץ על התמונה, לרכישת האשווגנדה ב - 20% הנחה

פוסטים נוספים על האשווגנדה:

הרשמה לניוזלטר ולקבוצת הוואטס אפ של אלכימיסט

אנחנו מזמינים אותך להירשם לניוזלטר של אלכימיסט, בו תוכלו לקבל את המידע העדכני ביותר על פתרונות בריאות טבעיים למצבי בריאות רבים, הכוללים מחקרים וטיפים יעילים להשגת בריאות מרבית.
את כל ההדרכות האקסקלוסיביות, שנפרסם בבלוג הבריאות של אלכימיסט, תוכלו לקבל ישירות למייל שלכם או בקבוצת הוואטס אפ – בלוג הבריאות של אלכימיסט, אליה תוכלו להרשם כאן:

להרשמה לקבלת הבלוגים והעדכונים למייל שלכם, הירשמו כאן בטופס:

  אישור דיוור: מאשר לקבל את הבלוגים במייל

  מוצרים מומלצים לבלוג זה

  מוצרים מומלצים
  במבצע!
  אשווגנדה + גרין אמזון
  199
  מזונות-על ואדפטוגן המביאים את הגוף לאיזון הנכון. אשווגנדה - כמוסות תמצית...
  במבצע!
  התמודדות עם לחץ – אשווגנדה + קורדיספס
  246
  אשווגנדה תמצית טבעונית ואורגנית - 60 כמוסות + פטריית קורדיספס...
  שורש אשווגנדה
  129
  תמצית טבעונית ואורגנית - 60 כמוסות

  כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר.

  רשתות חברתיות

  פוסטים אחרונים

  הרשמה לניוזלטר

  רוצים ללמוד עוד על הרפואה הנטורופתית ועל סגולות צמחי המרפא ? הרשמו כאן בטופס לקבלת הניוזלטר השבועי:

   אישור דיוור: מאשר לקבל את הבלוגים במייל

   נושאים בבלוג

   פוסטים אחרונים

   הבנה וניהול של דלקת כרונית

   דלקת הינה תהליך של הגוף להילחם נגד זיהומים בניסיון לרפא את עצמו.כאשר מזהם פוגע בתאים, גופנו משחרר כימיקלים שמעוררים תגובה ממערכת החיסון.תגובה זו כוללת שחרור

   קרא עוד »

   למען הסר ספק, כלל התכנים באתר, לרבות המידע על המוצרים, ניתנים כסקירה כללית בלבד של גישות נטורופתיות נפוצות והם אינם מהווים תוכן רפואי, התווייתי או המלצה רפואית או תזונתית קלינית מוסמכת. כמו כן, המידע באתר אינו מיועד להנחות את הציבור או לשמש לגביו כהמלצה, הוראה או עצה לשימוש, לשינוי או להורדה של תרופה כלשהי ואין בו תחליף לייעוץ רפואי או תזונתי-קליני פרטני או אחר. נשים בהיריון, נשים מניקות, ילדים, אנשים החולים במחלות כרוניות והנוטלים תרופות מרשם – יש להיוועץ ברופא לפני השימוש בתוספי תזונה.