שלום אורח/ת, התחבר/י

המדריך לטיפול טבעי בסוכרת סוג 2, בעזרת תזונה נכונה וצמחי מרפא יעודיים.

מהי סוכרת?
סוכרת מסוג 2, ידועה גם כ”סוכרת מבוגרים” אך מתגלה יותר ויותר גם אצל צעירים, בעיקר על רקע של השמנה. סוג זה של סוכרת מאופיין בעמידות הגוף לאינסולין וביתר אינסולין בדם. האינסולין הוא הורמון המופרש ע “י תאים בלבלב . יש לו תפקיד בויסות משק הסוכר בגוף והוא אחראי על הכנסת הסוכר מהדם לתאים.
בשלביה הראשונים של מחלת הסוכרת, הלבלב מייצר את האינסולין בצורה תקינה אך הקולטנים לאינסולין, אינם מגיבים להורמון ונגרמת עלייה ברמות הסוכר בדם, דבר הגורם ללבלב להפסיק להפריש אינסולין ולאבד את תפקודו התקין.
כך נוצרת בעיה בעיבוד המטבולי של הפחמימות, החלבונים והשומנים. הסוכר לא נכנס לתאים, לא הופך לאנרגיה בגוף, ומצטבר ברמות עודפות בדם.

אבחנה של סוכרת ע”י בדיקת דם
ערך סוכר לאחר 10 שעות של צום מעל 100 מ”ג/ד”ל.
ערך סוכר מעל 200 מ”ג/ד”ל (בכל זמן במהלך היום ללא קשר לאכילה).
ערך סוכר מעל 200 מ”ג/ד”ל שעתיים לאחר העמסת סוכר (75 גרם).

מהם הגורמים להתפתחות של סוכרת מסוג זה?

 • שילוב של תזונה ואורח חיים, תזונה עתירת שומן, השמנה, סטרס וחוסר פעילות גופנית, כל אלה יכולים להוביל להתפתחות מחלת הסוכרת.
  השמנה- מקושרת עם אי סבילות לאינסולין. ירידה במשקל, אפילו בכמה ק”ג בודדים ובמיוחד בהקטנת אחוזי השומן בגוף, משפרת את כל המדדים של הסוכרת ויכולה להוביל לריפוי!
 • נטייה גנטית – מגביר את הסיכון להתפתחות סוכרת במשפחה, אבל התנהלות לא נכונה ולא בריאה וחוסר שמירה על אורח חיים בריא הם אלה שיגרמו להתפרצות מחלת הסוכרת.
 • תזונה רוויה בשומנים וסוכרים ואורח חיים לא בריא – אחוז הקלוריות משומן בתזונה היומית, ובמיוחד בשומן רווי (שומן המצוי בבשר, עוף, מוצרי חלב וביצים) קשור לסוכרת סוג 2. תזונה עתירת שומן רווי, “ענייה” בפחמימות מורכבות ובסיבים תזונתיים מעלה את הסיכון להתפתחותה.
 • סטרס – פוגע בכל המערכות המטבוליות בגוף וגורם להם לצאת מאיזון. מופרשים הורמונים שונים שמשבשים את פעילותם של הקולטנים לאינסולין, וכך תהליך הכנסת הסוכר לתאים נפגע.
 • חוסר פעילות גופנית – רוב האנשים מבלים את זמנם בישיבה- בבית, במשרד או בזמן הפנוי שלהם. מצב הגורם לאכילה תכופה וחוסר הוצאת אנרגיה.

מהם הסימנים שיכולים להעיד על סוכר גבוה בדם?
צמא מוגבר ,יובש בפה וריח פה של “אציטון” ,השתנה מרובה ,תלונות נוספות יהיו כולסטרול וטריגליצרידים גבוהים, יתר לחץ דם, עייפות כאבי ראש ועוד.

האם כתוצאה מרמות סוכר גבוהות יכולים סיבוכים?
יכולים להיות כמה סיבוכים כתוצאה ממחלת הסוכרת.
לדוגמא: נזק למערכת העצבים ההיקפית יגרום לתחושות של כאב ,מחלת כליות סוכרתית -פוגעת בתיפקודן של הכליות ,טרשת עורקים ,פגיעה במע’ החיסון , קטרקט ואפילו יכול להיגרם עיוורון.
בנוסף, יכולים להיווצר כיבים ברגליים ונזק עצבי הנגרמים כתוצאה מחוסר אספקת חמצן לגפיים.

אז מה מומלץ לאכול כאשר יש סוכרת?

 • תזונה היא כלי חשוב ומשמעותי בשמירה על בריאות וייצוב רמות סוכר לאורך שנים.
  הקפדה על תזונה מאוזנת ואורך חיים הכולל ספורט וסביבה רגועה, יכולה לשנות את איכות חייו של החולה הסכרתי.
  חולים סכרתיים צריכים לחלק את המזון בצורה אחידה על פני היום, תוך אכילה מבוקרת של ארוחות קטנות, למניעה של קפיצות סוכר. צריך לשים לב שאוכלים בין 5-6 ארוחות קטנות הנאכלות כל 3-4 שעות.
 • רצוי לצרוך מזונות בעלי ערך גליקמי נמוך (כלומר כאלה שיגרמו לפרוק סוכר איטי והדרגתי למחזור הדם וישמרו על רמה אחידה של סוכר בדם). מאכלים כמו: לחם מקמח שיפון (עם חצי אבוקדו, טונה או עלים ירוקים שמכילים הרבה סיבים), גריסים, עדשים, שעועית לבנה, גרגירי חומוס, שיבולת שועל, אורז מלא, כוסמת, קינואה, בטטה, ערמונים ופירות עם אינדקס גליקמי נמוך כמו אשכולית, תפוח ואגס ופירות היער.
 • הסובלים מסוכרת חייבים לבסס את התזונה שלהם על פחמימות מורכבות, בעלות מדד גליקמי נמוך: לחם מקמח שיפון, גריסים, קטניות, פסטה מקמח דורום או קמח מלא, שיבולת שועל, אורז מלא, בטטה ועוד.
 • מומלץ לאכול ארוחה קלה בשילוב של פחמימות מורכבות גם בסמוך לשינה כדי למנוע צניחת סוכר בלילה ועלייה חדה ברמות הסוכר בבוקר. אכילה בצורה הזו תמנע קפיצות מיותרות בערכי הסוכר ותעזור לשמור של ערכים תקינים שלו בדם.
 • מומלץ להימנע לחלוטין מאכילת סוכרים פשוטים, מאפים, ממתקים ועוד.
 • חשוב לצרוך שומנים “טובים” כמו שמן זית מכבישה קרה, אבוקדו, טחינה, אגוזים, זרעים וחלקים רזים של חלבונים כמו עוף, הודו ודגי ים צפוני(סלומון, הליבוט, הרינג ועוד) העשירים באומגה 3.
 • ממתיקים בהם מותר להשתמש: סירופ מייפל טבעי וסטיביה. לדבש וסילאן יש אינדקס גליקמי גבוה אשר לא מומלץ לסובלים מסוכרת.
 • כחלק מאורח חיים בריא, אפשר לשתות כוס יין אדום מדי פעם.
 • סיבים תזונתיים ככלי חשוב להורדת רמות סוכר.

בתזונה המערבית אנו צורכים מעט מדי סיבים, דבר המשפיע על התחלואה שלנו.
הסיבים התזונתיים נחשבים לאחד המרכיבים החשובים בתפריט היומי.
הם מזרזים את פעולת המעי ואחראיים לפינוי פסולת מהגוף.
הם נמצאים בדגנים מלאים (אורז, קינואה), בקטניות (שעועית,אפונה, עדשים), בפירות ובירקות.
הסיבים מתחלקים ל-2 סוגים: מסיסים במים ולא מסיסים במים.
הסיבים הלא מסיסים נמצאים בעיקר בדגנים (שיבולת שועל, כוסמת ועוד) והם משפרים את פעולת המעיים ומונעים עצירות.
הסיבים המסיסים נמצאים בפירות, ירקות וקטניות, עוזרים למניעת מחלות לב וכלי דם, מאזנים את רמות הסוכר בדם ומפחיתים סיכון לסוגי סרטן שונים.
בנוסף, מכיוון שהם סופחים נוזלים , הם סופחים גם חלק מהרעלים הנמצאים בגוף ועוזרים לגוף להפרישם החוצה.
הסיבים מפריעים לכולסטרול להיספג חזרה בכבד, ולכן מהווים “תרופה” יעילה להורדת כולסטרול בדם.

פעילות גופנית
עוזרת להוריד את רמות הסוכר, מורידה סיכון למחלות לב, לחץ דם וכולסטרול, תורמת לירידה במשקל ומשפרת את התחושה הכללית. בנוסף, היא עוזרת להוריד מתחים ולהפחית סטרס אשר ידוע כגורם להתפתחות מחלות רבות.
מחקרים מצאו שפעילות גופנית יכולה למנוע התפתחות של סוכרת אצל אנשים שבסיכון לפתח את המחלה.
מחקרים הראו שאורך חיים רגוע, ללא סטרס עם שמירה על תזונה בריאה ומגוונת ושילוב של פעילות גופנית סדירה, הצליחה להוריד את רמות הסוכר בדם ולהעלים את התסמינים של סוכרת מסוג 2.

אילו צמחי מרפא יכולים לעזור במצב של סוכרת סוג 2 וסוכרת גבולית ?
הטיפול הצמחי יכלול צמחים המווסתים את קצב כניסת הסוכר לדם ומונעים מצבי היפוגליקמיה (ירידה של רמות הסוכר בדם באופן מסוכן).
צמחים הממריצים ייצור והפרשה של הורמון האינסולין בלבלב אשר איבד מרגישותו ותיפקודו.
צמחים התומכים במערכת העצבים המורידים מתחים ומרגיעים את הנפש.
צמחים המאזנים את בלוטת האדרנל ובלוטת התריס, האחראיות על חילוף החומרים בגוף וקשורות לאיזון רמת הסוכר בדם.

אלו מספר צמחים מומלצים:
ג’ימנמה
צמח הידוע ביכולתו להפחית את הצורך למתוק ע”י איזון רמות הסוכר בדם והשבתת רפלקס הרעב. תרגישו פחות צורך לאכול מתוקים ופחמימות.
הוא מסייע בויסות את רמות הסוכר בדם וכך מוריד צריכה מוגברת של סוכרים ומעודד את חילוף חומרים.
מחקרים מצאו כי הג’ימנמה מעלה את הרגישות לאינסולין ובעל יכולת לאזן סוכר ולבצע התחדשות של התאים מהם מופרש האינסולין בלבלב.

מלון מר
הצמח נקרא גם “האינסולין הצמחי” – בשל היכולת שלו לסייע, להוריד ולאזן את רמות הסוכר בדם.
מחקרים מראים שהצמח יכול לשפר את תהליך כניסת הסוכר לתאים – להאט את הקצב של הפירוק של הסוכר.
הצמח גם מעודד שחרור אינסולין בגוף ומשפר את ההשפעה של שחרור האינסולין בדם – ובכך הוא תורם לאיזון הסוכר.
על הצמח נערכו מחקרים רבים (כמעט 100), שמצאו שהוא בעל השפעה היפוגליקמית משמעותית.

גנודרמה פטריית ריישי
תרכובות מסוימות הנקראות פוליסכרידים ועוד הנמצאות בפטרייה, הוכחו לפי מחקרים כמסייעות להפחתת רמות הסוכר בדם.
לפטרייה יש גם יכולת לסייע ולהפחית את רמת הכולסטרול בדם.
מחקר נוסף שנערך על חולי סוכרת מצא שנטילת גרם אחד ביום של תמצית גנודרמה, מקבילה להשפעה של תרופות להורדת סוכר ואפילו של אינסולין.

חילבה
פעילותו הרפואית מסייעת במצבים של סוכרת סוג 2.
במחקר בו השתתפו חולי סוכרת מסוג 2 מצאו כי מתן אבקת זרעי חילבה במשך חודשיים תרמה לשיפור במדדי הגלוקוז ולהפחתה בתנגודת הגוף לאינסולין.
במחקר נוסף שנערך, קיבלו חולי סוכרת מסוג 2 במשך 10 ימים, 5 גרם אבקת זרעי חילבה פעמיים ביום. התוצאה: ירידה משמעותית של רמות הסוכר בדם בצום, שיפור מדדי סבילות לגלוקוז וירידה של יותר מ 50% בהפרשת הסוכר בבדיקות שתן.

לסיכום
שינוי לאורח חיים בריא, הכולל תזונה נכונה, פעילות גופנית וצמחים יעודיים, יכול לשפר משמעותית את מצב הסוכרת.

שתפו אותנו בתגובות מה דעתכם על המאמר הזה בדף ועדכנו אותנו אם יש לכם רעיונות נוספים בעניין. אתם מוזמנים להיכנס ולקרוא על המוצר שלנו – דיאמזון, שמאד יכול לעזור לנו בהורדת ואיזון רמת הסוכר בדם.

רוצים להתייעץ איתנו בוואטס אפ או בצ'ט באתר או בטלפון ?
השאירו פרטים בצ'ט באתר (בתחתית העמוד בצד שמאל). או שלחו הודעת וואטס אפ (כפתור ירוק בצד ימין). או התקשרו אלינו לטלפון: 054-5555206.

לקריאה על הגרין אמזון, לחץ על התמונה:

רוצה לקחת את העניינים בידיים ולהתמודד עם הסוכרת באופן טבעי?

אנחנו רוצים להזמין אותך למלא את השאלון המיוחד שהכנו עבורך, בו תוכלי לבדוק האם יש לך תסמינים כאלו ואחרים המלמדים על סוכרת. לאחר מילוי ושליחת השאלון, תוכל גם להתייעץ עם הנטורופתית שלנו, שיר לויתן, שתדריך אותך לגבי הדרכים היעילות ביותר להתמודדות טבעית ובריאה עם הסוכרת.

הירשמו לניוזלטר השבועי של אלכימיסט

רוצים ללמוד עוד על הרפואה הנטורופתית ועל סגולות צמחי המרפא ? בין אם אתם מטופלים כיום, או שאתם מעוניינים במעבר לבריאות טבעית, אתם מוזמנים להירשם לניוזלטר השבועי של הנטורופתית וההרבליסטית קלינית שיר לויתן.

שיר לויתן היא שותפת הבריאות האמינה שלכם. אם תחליטו להירשם לניוזלטר, תהיה לכם גישה למומחיות הענפה של שיר לויתן. הניוזלטר שלה מהווה השלמה מושלמת לתכניות הטיפול הנטורופתית שלכם. וההרשמה חינם!

בכל שבוע תקבלו את המידע העדכני ביותר על מגוון רחב של נושאי בריאות, כולל רפואה נטורופתית, שימוש נכון בצמחי מרפא, תוספי תזונה ועוד. כמו כן, תלמדו על פתרונות בריאות טבעיים למצבי בריאות רבים, ויהיו גם טיפים יעילים להשגת בריאות מרבית.

מיד בתום ההרשמה לניוזלטר תקבלו למייל את המדריך לאורח חיים בריא – עקרונות התזונה הנטורופתית ומתכונים, שנכתב על ידי שיר לויתן ושיוכל להוות את תחילת או המשך המסע שלכם לבריאות הטבעית.

הרשמה לניוזלטר - לקבלת הבלוגים וחדשות הבריאות למייל

  אישור דיוור: מאשר לקבל את הבלוגים במייל

  קבלת ייעוץ בריאותי און ליין

  למילוי שאלון און ליין, שבו תפרט באילו נושאי בריאות תרצה ייעוץ מותאם משיר לויתן, נטורופתית והרבליסטית קלינית.

  בלוג הבריאות של אלכימיסט

  כניסה לבלוג שלנו בו תוכלו לקבל מידע וטיפים לשיפור הבריאות ואיכות החיים.

  חנות מוצרי אלכימיסט

  כניסה לחנות עם כל מוצרי הבריאות הטבעיים במחירים הכי משתלמים.

  המידע בעמוד זה מובא לידיעתכם באופן כללי, אינפורמטיבי ולימודי בלבד, אינו התוויתי או רפואי, ולכן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לייעוץ רפואי אישי או לבדיקה וטיפול רפואיים הולמים. על חולים להתייעץ באופן אישי עם רופא מומחה, המכיר את ההיסטוריה הרפואית על מנת למצוא עבורם ולהמליץ בפניהם, על דרך טיפולית המתאימה למחלתם.
  המידע הכתוב בעמוד זה מסתמך על גישות של הרפואה העממית ואינו מהווה המלצה רפואית מוסמכת, הנחייה, המלצה או עצה לשימוש, שינוי או הורדה של תרופה כלשהי, ואין בו תחליף לייעוץ רפואי. נשים בהיריון, מניקות, ילדים והנוטלים תרופות מרשם – יש להיוועץ ברופא לפני השימוש בתוספי תזונה.

  כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *